neljapäev, 2. aprill 2009

Jaapani aed

Eelmisel aastal tekkis mulle ei-tea-kuskilt Jaapani aia idee. Tegelikult on sealne aed väga tihedalt põimunud sealse elufilosoofiaga, esindades rahu, lihtsust, sisemist sügavust ja tunnetust. Ega asjata pole need aiad meditatiivse tähendusega. Mis on Jaapani aed? Lihtsad reeglid oleks: kivi, rehitsetud killustik või liiv, vesi, mõõdukalt pügatud madalaid puid, põõsaid, lilli. Rahulik ja väljapeetud vorm, harmoonia. Aga nagu tänapäevases maailmas ikka- reeglid on selleks et neist mööda minna:) Nii nagu igas teises kunstis, on esmatähtis siiski looja isiklik nägemus, seega kujuneb Jaapani aed just selliseks, nagu teie seda näha soovite.
Valisin Jaapani aiale sobivaks nurgaks aia mändidega ääristatud tagaosa, kus ilutses suur samblasse kasvanud kivi ja turbapeenar mustikate ja rododega. Algselt kahetsesin oma otsust peita aia kõige ilusamad õitsejad rodod majast nii kaugele, nüüd mõistsin selle vajalikkust- on ju Jaapani aed sisemise rahu paik. Kaapisin maha suure lahmaka murukamarat, katsin maa peenravaibaga, tassisin peale killustikku ja kive ning ääristasin paekiviga. Viimasel hetkel meenus veesilm, mis sai väike ja madal. Killustikku jäi puudu, astepakke väheks, aga esimese aastaga võis rahule jääda...

Esimene uustulnuk:

Palsaminulg 'Nana' Abies balsamea

2 kommentaari:

  1. Su Jaapani aed on nii fantastiline...tahaks endale ka sellist. See on üks koht sinu suures aias, kus võid peatuda, et ahmida endasse seda rahu ja täiuslikkust, mida pakub sinu rajatud imeline Jaapani aed. Peale 10 minutilist istumist sellises nurgakeses tunned kuidas jõud ja energia su sees on taastunud ja hingeline tasakaal on saavutatud.

    VastaKustuta
  2. Aitäh, see on südant soojendav

    VastaKustuta